Kobieta w czerwonej sukience – praca dwustronna

ID: 1597

28,5 x 19,3 cm w św. p-p.

akwarela, gwasz, tusz/papier

Sygnatura

sygn. i dat. na odwrocie: "J. NOWOSIELSKI 1948"

Datowanie

1948

Proweniencja:

– dar artysty

– kolekcja prywatna, Polska

Jerzy Nowosielski, Galeria Starmach, Fundacja Nowosielskich, Kraków 2003.

Oferowany obraz to nie tylko dekoracyjna, malarska kompozycja, ale i unikalny, autorski życiorys sporządzony na odwrocie pracy. Połączenie słowa i obrazu zwiększa wartość kolekcjonerską dzieła. Jednocześnie datowanie kieruje uwagę odbiorcy na charakterystyczny w latach 40. sposób malowania i wykorzystywane przez artystę motywy. Praca subtelnie nawiązuje do tematyki marynistycznej (błękitna wstęga morza na horyzoncie, umiejscowienie postaci najprawdopodobniej na pokładzie statku czy na molo). Wątek ten odnajdujemy w twórczości Nowosielskiego chociażby w latach 1946 (obrazy „Statek”, „Kobieta na plaży”) i 1947 („Okręt”, „Kobieta na tle statku”). Artysta w sierpniu 1946 roku uczestniczył w ogólnopolskim obozie młodzieżowym w Międzyzdrojach (obok m. in. Ewy Kierskiej i Mieczysława Porębskiego), co z pewnością przełożyło się na podejmowaną tematykę. Rok 1948 zapisał się z kolei aktywną działalnością wystawienniczą Nowosielskiego. Swoje obrazy prezentował przykładowo na wystawie współczesnego malarstwa polskiego (The Kościuszko Foundation House – Nowy Jork, Chicago, Waszyngton), na I Wystawie Sztuki Nowoczesnej w Krakowie (1948–1949) czy Wystawie Okręgu Krakowskiego ZPAP.