Fioletowa, 1986

ID: 4457

Proweniencja

50,5 x 73,2 cm

olej/płótno

Sygnatura

sygn. i dat. p. d.: "1I 86, JS"

Datowanie

1986

Jednym z ważnych motywów w malarstwie Jacka Sienickiego była martwa natura. Z upodobaniem przedstawiał pojedyncze rośliny, ale także czaszki i szczęki zwierzęce czy kawałki mięsa. Czysto biologiczny aspekt życia i motyw przemijania wydawały się dla artysty szczególnie interesujące. Jednocześnie opowiadał o nich wykorzystując niezwykłą intensywność kolorów i eksperymentując w obrębie materii dzieła sztuki. Fioletowa kompozycja z połowy lat 80. jest dobrym przykładem estetyki artysty z tego okresu. W pierwszej połowie tej dekady Jacek Sienicki został uhonorowany Nagrodą im. Jana Cybisa (1983 rok).

na odwrocie: sygn., dat. i opisany: "Jacek / Sienicki / "Fioletowa" / 1986 ol. pł".; wycinek z gazety z informacjami o artyście