Figura

ID: 6551

Proweniencja

kolekcja prywatna, Kanada

24 x 22,5 cm w św. p-p.

tusz, technika mieszana/papier

Sygnatura

sygn. i dat. p. d.: "Lebenstein 61 (?)"

opisany l. d.: "Figure";
na odwrocie oprawy odręczne napisy: "II desir (flow master) no 10 / 2955 #12 / JAN LEBENSTEIN / J. Lebenstein / Desir Flow master No 10 / # 081"

Prehistoryczne stwory, bestie, zwierzęta o antropomorficznych cechach, figury osiowe, erotyzm i śmierć. Twórczość Jana Lebensteina – artysty osobnego, nieugiętego wobec artystycznych mód czy koniunkturalnych oczekiwań, dotykała ciemnej, pierwotnej strony człowieka. O powszechnym zezwierzęceniu, brutalności opowiadał za pomocą archetypów, odwołań do wybitnych dzieł literackich, mitologii czy kultury starożytnych cywilizacji. Jego przedstawienia zwierząt cechowała karykaturalność i archaizm. Totemiczne figury estetyką nawiązywały do prehistorycznych malowideł. Były tworzone przez Lebensteina m. in. w latach 60.