Seria ośmiu prac Order vertical game 4 x 4

ID: 2032

68 x 4 x 2 cm (każda)

akryl, ołówek/deska

Sygnatura

sygn., dat. i opisany na odwrocie wraz z liczbą porządkową (każda): "order / vertical / game / 4 x 4 / winiarski / 81"

Datowanie

1981

Wyjątkowy zestaw ze szczegółowym opisem i sygnaturą na każdym elemencie. Kompozycja ośmiu prac daje niepowtarzalny efekt wizualny. W swojej formie i klasycznym kontraście czerni i bieli, jest przykładem minimalizmu stosowanych przez artystę środków wyrazu.

Winiarski dzięki konsekwentnie rozwijanej pracy twórczej wypracował rozpoznawalny styl malarski. Specyficzny kod, którym się posługiwał opierał się na połączeniu matematyki i sztuki. Wykorzystywał teorię gier czy statystykę, aby jak najpełniej zracjonalizować i zobiektywizować proces, którego efektem były tworzone obiekty. Nie nazywał ich obrazami, ale „obszarami”, „próbami wizualnej reprezentacji układów statystycznych”, co dodatkowo podkreśla naukowe podejście artysty. To zainteresowanie połączeniem racjonalizmu i sztuki wynikało z jednej strony ze studiów na Politechnice Warszawskiej i pogłębiania m. in. wiedzy matematycznej, z drugiej na tendencji w sztuce lat 60., w której dominował obiektywizm i próba łączenia sztuki z naukami ścisłymi. Realizacje artystyczne nie miały być wynikiem stanów emocjonalnych twórcy. Istotą działania był proces, a nie efekt końcowy. To oryginalne podejście zdobyło uznanie w Polsce i na świecie, a obiekty Ryszarda Winiarskiego obecne są w wielu kolekcjach muzealnych, m. in. w narodowych zbiorach w Warszawie, Wrocławiu, Krakowie i Poznaniu, w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w New Delhi czy kolekcji McCeory w Nowym Jorku.