AS 4

ID: 3438

Proweniencja

kolekcja prywatna, Francja

30,5 x 30,5 cm;

akryl, drewno/płyta

Sygnatura

sygn., dat. i opisany na odwrocie: AS 4 [cyfra w kółku] / 1985 / H. Stażewski

Datowanie

1985

Artysta awangardowy, który odegrał jedną z najbardziej znaczących ról w polskiej sztuce XX wieku. Jego twórczość wpisuje się w nurt abstrakcji geometrycznej i konstruktywizmu. Początkowo inspirował się kubizmem i teorią unizmu Władysława Strzemińskiego. Artystyczne wypowiedzi Stażewskiego obejmowały również malarstwo figuratywne, struktury reliefowe, projekty scenograficzne czy wnętrz. Irena Kossowska zwróciła uwagę na rolę barwy w układach geometrycznych w latach 80. Obiekt „AS 4”, który pochodzi z tej dekady, charakteryzuje się surową kompozycją i kolorystyczną oszczędnością.