Żółte róże z filiżanką

ID: 739

34,7 x 99,5 cm

olej/tektura

Sygnatura

sygn. u dołu: "a.karpiński"

„Żółte róże z filiżanką” to doskonały przykład malarstwa Alfonsa Karpińskiego. Martwe natury stanowią jeden z najbardziej znaczących motywów w twórczości artysty.

Artur Schröeder podkreślał: „Karpiński lubił […] malować kwiaty. Odczuwa ich miękkość, kruchość ich łodyg, delikatność płatków i niemal ich woń”. Prezentowana praca potwierdza tą wrażliwość artysty na piękno natury oraz niezwykły talent i wyczucie w ich przedstawianiu. Urzeka ponadto prostotą, która jak twierdził Schröeder jest „jedną z dużych zalet malarstwa Karpińskiego”. Ponadto, jak dodawał: „nie gonienie za sztuczną oryginalnością, byle tylko zasłużyć na bałamutny zresztą epitet nowości” stanowiło kolejny charakterystyczny i wysoko ceniony element twórczości artysty.