Zaułek

ID: 1248

45,5 x 32 cm

olej/sklejka

Sygnatura

sygn. p. d.: "Muter"

Impastowo malowana kompozycja z architekturą miejską mistrzowsko oddaje przestrzeń i jej koloryt. Gęsta sieć budynków wypełnia niemal cały obraz, potęgując przy tym wrażenie ich monumentalności. Miłośnicy twórczości Meli Muter z pewnością zwrócą uwagę na motyw – mniej popularny niż portrety czy martwe natury, ale w równym stopniu oddający nietuzinkowy talent artystki. Nastrój obrazu buduje zastosowana gama kolorystyczna. Bogactwo barw tworzy harmonijną, przemyślaną całość, którą dodatkowo ożywiają plamy światła i cienia. Przykładem innych widoków miejskich w dorobku artystki są m. in. przedstawienia Awinionu, Collioure czy Ondarroa.

– francuska nalepka (częściowo czytelna): GALERIE SELECTION / TABLEAUX de MAÎTRES CONTEMPORAINS / 59. Av. Jules Ferry 2, RUE Saint Charles / TUNIS – Tunisie / Cette oeuvre de MUTER / a été achetée le Coiu Moyanage…(?);

– autorski napis: na pamiątkę / jego miłej wizyty w mojej pracowni / 6.IX 1965 / Ma… M. Muter