W parku

ID: 1198

Proweniencja

37 x 27,2 cm w świetle ramy

olej/płótno naklejone na tekturę

Sygnatura

sygn. i dat. l. d.: "a. karpiński 1890 r."

Datowanie

1890

Prezentowany obraz powstał gdy malarz miał zaledwie 15 lat. Dopiero rok później artysta rozpoczął naukę w Szkole Sztuk Pięknych w Krakowie pod opieką Floriana Cynka, Władysława Łuszczkiewicza i Leona Wyczółkowskiego. W trakcie studiów jego talent był wielokrotnie nagradzany i wyróżniany. W tym czasie, w celach zarobkowych wykonywał kopie obrazów i projektował pocztówki. Tematem opisywanego dzieła jest scena rodzajowa rozgrywająca się w parku. Ta tematyka dość rzadko pojawiała się w twórczości Karpińskiego. Artysta zdobył uznanie jako malarz portretów i urokliwych martwych natur (szczególnie kwiatów). W początkach swojej działalności artystycznej Karpiński malował również pejzaże. Obraz „W parku” stanowi zapowiedź późniejszej kariery artystycznej młodego twórcy

Prezentowany obraz powstał gdy malarz miał zaledwie 15 lat. Dopiero rok później artysta rozpoczął naukę w Szkole Sztuk Pięknych w Krakowie pod opieką Floriana Cynka, Władysława Łuszczkiewicza i Leona Wyczółkowskiego. W trakcie studiów jego talent był wielokrotnie nagradzany i wyróżniany. W tym czasie, w celach zarobkowych wykonywał kopie obrazów i projektował pocztówki. Tematem opisywanego dzieła jest scena rodzajowa rozgrywająca się w parku. Ta tematyka dość rzadko pojawiała się w twórczości Karpińskiego. Artysta zdobył uznanie jako malarz portretów i urokliwych martwych natur (szczególnie kwiatów). W początkach swojej działalności artystycznej Karpiński malował również pejzaże. Obraz „W parku” stanowi zapowiedź późniejszej kariery artystycznej młodego twórcy.