Szybowiec

ID: 2612

53,5 x 35,5 cm

olej/deska

Sygnatura

sygn. i dat. p. d.: "CLAUS BERGEN / 1935"

Datowanie

1935

Praca znanego niemieckiego malarza, dzięki walorom artystycznym i ciekawej tematyce, przyciąga uwagę odbiorcy. Bergen był m. in. rewelacyjnym malarzem motywów morskich, szczególnie bitew (malował dla niemieckiej marynarki wojennej). Brat artysty Otto, walczył jako pilot w I wojnie światowej, wspólnie przyjaźnili się również ze znakomitym niemieckim pilotem Ernstem Udet. To właśnie dla niego na odwrocie obrazu widnieje specjalna, autorska dedykacja. W 1909 roku Claus, wspólnie z Otto i Ernstem założyli Areo-Club München. Zainteresowanie lotnictwem można zaobserwować w prezentowanej pracy. Obraz z 1935 roku jest wartą uwagi przedwojenną pracą malarza.

na odwrocie autorska dedykacja w języku niemieckim: Seinem lieben Ernie zur frdl. / Erinnerung an den / regenden Kegelabend im / Pilsen- Hotel-Winter 1935 / Claus Bergen / Der Kesel z. Preis (czyli: Kochanemu Erniemu na / pamiątkę wspaniałego wieczoru / na kręglach w Hotelu Pilsen-zima 1935 / Claus Bergen / “za cenę kręgla”) oraz nalepka w języku angielskim