Stary dwór

ID: 2251

42,3 x 29 cm w świetle ramy

kredka czarna, gwasz/papier jasnobrązowy

Sygnatura

sygn. i dat. p. d.: "E OKUŃ, 1924."

Datowanie

1924

Pejzaże Edwarda Okunia to w dużej mierze widoki włoskie. Artysta zdobył uznanie również jako portrecista i autor kompozycji symbolicznych. Jesienny pejzaż z 1924 roku o przygaszonej kolorystyce, jest nietypowy w porównaniu ze słonecznymi, włoskimi krajobrazami, ale równie interesujący. Praca była wystawiana w 1925 roku. Według opisu na odwrocie obrazu, w namalowanym przez artystę dworku przebywał poeta Kazimierz Brodziński. W roku powstania omawianej pracy odbyła się indywidualna wystawa Edwarda Okunia w warszawskim Towarzystwie Zachęty Sztuk Pięknych.

na odwrocie: - nalepka z 1925 roku z numerem: "8977", opisem pracy: "Autor Edward Okuń / Tytuł Stary dwór Rodzaj dzieła akw / Cena Własność Data nadesłania 29 I 1925"; - napis ołówkiem: "Dworek Kazimierza Brodzińskiego / w Książenicach pod Grodziskiem"; - napis ołówkiem: "Na pamiątkę Kochanej / córce Stefie / 17.4.37 / J., niżej J... Schwaitzer / Stary dwór”