Scena rodzajowa – rekolekcje

ID: 1196

68 x 59 cm

olej/płótno

Sygnatura

sygn. l. d.: "LUDWIK ŻMIGRODZKI"

Po raz pierwszy od ponad dwudziestu lat na polskim rynku aukcyjnym można nabyć obraz znakomitego malarza Ludwika Żmigrodzkiego. Artysta kształcił się w Monachium, przez kilkadziesiąt lat wystawiał swoje prace w krakowskim Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych oraz kilkakrotnie w Towarzystwie Zachęty Sztuk Pięknych w Warszawie. Choć wiadomo, że w jego twórczości pojawiały się zarówno tematy pejzażowe, portrety czy sceny religijne, współcześnie szczegóły jego dorobku pozostają słabo znane.

na odwrocie nalepka galeryjna z opisem pracy

Stan konserwatorski:

Przedarcie płótna w lewym górnym rogu, liczne pęknięcia oraz odpryski warstwy malarskiej na całym obrazie.

Ciekawym faktem jest, że artysta pozował do postaci Hamleta w słynnym obrazie Władysława Czachórskiego „Aktorzy przed Hamletem”. W opisywanym obrazie zwraca uwagę interesująca kompozycja oraz znakomite oddanie portretowanych osób. Scena rozgrywa się w kościele, w tle widać postać kapłana. Malarz nie skupił się jednak na przedstawieniu przestrzeni sakralnej. Na pierwszym planie widzimy grupę wiernych w skupieniu oddających się modlitwie czy zadumie. Sfera sacrum symbolicznie została ukazana poprzez postawę uczestników nabożeństwa. Ich statyczne ujęcie i jednocześnie z wielką wrażliwością oddane emocje, tworzą silny ładunek znaczeniowy.