96 x 77 cm w świetle ramy
olej/płótno
Tematyka portretowa stanowiła istotne zagadnienie w twórczości Zbigniewa Pronaszki – wybitnego malarza, rzeźbiarza, współtwórcy formizmu w sztuce polskiej, kolorysty. Wizerunki najbliższych były pierwszymi w wykonaniu artysty. Portretował także m. in. osobistości świata kultury. Helena Blum o portretach pisała: […] są przykładem doskonałego dostosowania środków formalnych do charakteru portretowanych osób”. Maria Norma Taube poślubiła malarza w 1919 roku. Żona była ulubioną modelką artysty, powstało wiele jej wizerunków (ponad dwadzieścia znajduje się w zbiorach Muzeum Narodowego w Krakowie). Prezentowany obraz pochodzi z dojrzałego okresu twórczości artysty, z lat 50.