Portret młodej kobiety

ID: 245

100 x 99,5 cm

olej/płótno

Sygnatura

sygn. i dat. p. g.: "Sich 09"

Datowanie

1909

Unikalna kolekcjonerska pozycja wykraczająca poza sztandarową tematykę obrazów Kazimierza Sichulskiego. Malarz, jako jeden z przedstawicieli nurtu folklorystycznego, zasłynął z motywów huculskich. Zainteresowanie ludowością, tak żywe w epoce Młodej Polski, było dla artysty bodźcem do malarskich przedstawień.

na odwrocie nalepki z informacjami o obrazie;

Obraz posiada opinię Agencji Art Konsultant Pana Adama Konopackiego z 2002 roku.

Proweniencja:

- kolekcja Władysława Godynia do 1998 roku

- kolekcja POL-MOT

- Houszka E., Kazimierz Sichulski [katalog w Muzeum Narodowym we Wrocławiu], Wrocław 1994.

- Jankowska-Marzec A., Kazimierz Sichulski, malarz huculskiej wsi i młodopolskich kawiarni, „Gazeta Antykwaryczna”, 2001, nr 2, s. 11-14.

- Kozicki W., Kazimierz Sichulski, Warszawa 1928.

- Kozicki W., Karykatury Sichulskiego [w:] K. Sichulski, Karykatury współczesne. Legiony – politycy, literaci, malarze, aktorzy, Kraków [brw].

- Lewicka-Morawska A., Machowski M., Rudzka M. A., Słownik malarzy polskich. Od średniowiecza do modernizmu, Warszawa 1998, s. 180-181.

Prezentowany, okazały portret młodej damy wyróżnia się stonowaną, przygaszoną kolorystyką i nastrojem melancholii. Klasyczny, niemal surowy portret uzupełnia jedynie delikatne zdobienie ściany, stanowiące tło dla modelki i dodające kompozycji lekkości. W tym samym roku co oferowany obraz powstał autoportret artysty. Młody malarz, tuż po ukończeniu krakowskiej ASP, zaledwie cztery lata wcześniej wystawiał swoje prace na pierwszej indywidualnej ekspozycji. Dla miłośników twórczości Sichulskiego obraz ten może stanowić ciekawe uzupełnienie jego dorobku.