Portret kobiety

ID: 1575

69 x 99,5 cm

olej/tektura

Sygnatura

sygn. i dat. l. g.: "W. Wodzinowski / 1919."

Datowanie

1919

na odwrocie napis ołówkiem (częściowo czytelny): własność …[?] Raszki / Aleja Mickiewicza /[?]

Proweniencja:

Portret kobiecy w twórczości Wodzinowskiego najczęściej przyjmował stylistykę ludową. Wizerunki uśmiechniętych dziewczyn w regionalnych, barwnych strojach wpisywały się w młodopolskie zainteresowania folklorem. Oferowana, dekoracyjna kompozycja przełamuje tę konwencję. Jednocześnie postać młodej damy zachwyca typowym dla artysty realizmem przedstawienia. Sygnowana, olejna kompozycja może być ciekawym urozmaiceniem wśród popularnych motywów malarskich artysty.