Portret aktorki Konstancji Bednarzewskiej

ID: 3287

76 x 60 cm

olej/tektura

Sygnatura

sygn. i dat. l. d.: a. karpiński. 29. / I

Datowanie

1929

Wybitny portrecista. Jego prace charakteryzowały się mistrzowską techniką i umiejętnością oddania indywidualnych cech modela. Szczególnie upodobał sobie wizerunki kobiece. Znakomity olejny portret znanej aktorki filmowej i teatralnej Konstancji Bednarzewskiej, powstał w okresie wzmożonej działalności wystawienniczej artysty. W 1929 roku Karpiński prezentował swoje prace w warszawskim Towarzystwie Zachęty Sztuk Pięknych, na Powszechnej Wystawie Krajowej w Poznaniu, w Pradze – z Towarzystwem Artystów Polskich Sztuka, w Pittsburgu, a także indywidualnie - w krakowskim Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych. Na wspomnianej wystawie w Poznaniu otrzymał złoty medal za całokształt twórczości. Konstancja Bednarzewska była związana przede wszystkim z Teatrem im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, ale pracowała również we Lwowie, Warszawie i Poznaniu.

na odwrocie: nalepka z opisem: Konstancja / BEDNARZEWSKA / (aktorka. Teatru / im. J. Słowackiego w Krakowie) / 1866-1940; wymiar obrazu: 76 x 60 cm