Plener

ID: 1711

23,5 x 33 cm w świetle ramy

technika mieszana/papier

Sygnatura

sygn. p. d.: "HRudzkaC"; sygn. na odwrocie: "H.RudzkaC" oraz napisy: "Plener / 1944 / Hanna Rudzka"

Datowanie

1944

Hanna Rudzka-Cybisowa tuż po wojnie została profesorem krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych – jako pierwsza kobieta w jej historii. Praca „Plener” powstała u schyłku II wojny światowej. Wykonany przez artystkę pejzaż wypełniony jest plamami barw, bez dbałości o szczegóły krajobrazu. Ważna jest kolorystyczna intensywność i wrażenie, jakie wywołuje na odbiorcy. Maria Anna Rudzka w Słowniku Malarzy Polskich podkreśla: „po wojnie artystka wprowadziła do swych prac intensywne karminy, fiolety i brązy, a plama barwna w jej malarstwie stała się bardziej syntetyczna”. Proponowany obraz może być zapowiedzią tych artystycznych tendencji.