Pejzaż z Prowansji (Awinion)

ID: 825

52 x 63 cm

olej/sklejka

Sygnatura

sygn. p. d.: "MUTER"

Pejzaże Meli Muter przedstawiające widoki z południa Francji, Bretanii czy Hiszpanii wypełnia soczysta paleta barw. Wyrazista faktura kompozycji, odważne zestawienia kolorów czy umiejętne operowanie światłem sprawiają, że tematyka ta stała się rozpoznawalna w twórczości artystki.

Proweniencja:

– nalepka z opisem: 13057 Mela MUTER / HB 54 x 65 / Paysage de Provence;

– nalepki: Melle HUMBERT‑VIGNOT / 2800 [ołówkiem] /1 cad réf 28 bis 12.F crème et bistre / (à échanger contre 1 cad. ḿ. réf. en 12. P chez elle / PAYE);

– nalepka: 174 Ac / 12 F 61 x 50 / Ref. 28 bis. paliné crème / et bistre;

– wyryta pieczęć z napisem: CONSERVATIVO OPERE D’ARTE TORINO RESTAURC [?];

– wyryty napis: E. Bouche [w prostokącie];

– na krośnie napis: 13057 MUTER Mela 6;

– na krośnie tabliczka: 13057 MUTER oraz napis (częściowo czytelny): 12-/76;

– oznaczenie: 72 [w kole] xy [?]

Na twórczość Meli Muter miały wpływ znaczące osobistości tamtego czasu. Inspirowała się malarstwem Paula Cézanne’a, Władysława Ślewińskiego, Edouarda Vuillarda czy Vincenta van Gogha. Oferowany obraz stanowi kwintesencję sugestywnego spojrzenia artystki na pejzaż. Piękno krajobrazów namalowanych przez Muter tkwi m. in. w pełnym ekspresji sposobie kładzenia farby. Kompozycje artystki oddają głębię przestrzeni, a jednocześnie wrażliwość na niuanse kolorystyczne. Sygnowany widok z Prowansji to dekoracyjny przykład popularnego motywu.