Pejzaż wiosenny

ID: 2605

46 x 61,5 cm

olej/płótno

Sygnatura

sygn. i dat. l. d.: "Henryk / Krzyżanowski 1936”

Datowanie

1936

Przedwojenny, urokliwy pejzaż Henryka Krzyżanowskiego można zaliczyć do charakterystycznych w jego twórczości. Tematyka pejzażowa często powracała w obrazach artysty. Malarz utrwalał widoki bieszczadzkie, z okolic Zakopanego czy Dolnego Śląska. Jak pisał Michał Domański w Słowniku Artystów Polskich: „studia u Pankiewicza zwróciły uwagę Krzyżanowskiego ku naturze i zagadnieniom koloru”. „Pejzaż wiosenny” jest przykładem tych zainteresowań malarza. Warto podkreślić, że Józef Pankiewicz, obok Bonnarda i Cézanne’a, był wymieniany przez artystę jako autorytet.

Praca powstała w 1936 roku. W tym czasie miała miejsce indywidualna wystawa prac artysty we Lwowie. Dwa lata później, po otrzymaniu stypendium z Funduszu Kultury Narodowej, Krzyżanowski wyjechał do Paryża.