Pejzaż wiejski, 1884

ID: 7083

95 000 zł

Proweniencja

22 x 28,5 cm

olej/płótno

Sygnatura

sygn. i dat. l. d.: „W. Malecki / 1884”

Datowanie

1884

Malarz pejzażysta, autor kompozycji historycznych, rodzajowych, wielokrotnie nagradzany za swoją pracę twórczą. Przedstawiciel szkoły monachijskiej i realizmu w malarstwie. Prezentowany urokliwy pejzaż ze sztafażem jest kwintesencją stylu artysty. Jak często bywa w kompozycjach malarza, to przyroda odgrywa w nim pierwszoplanową rolę. Bujna, soczysta  zieleń, na tle której rozgrywa się gra światłocienia, wypełnia niemal całą przestrzeń obrazu. Odsłania dla widza jedynie umiejscowione w centralnym punkcie kompozycji spotkanie żołnierza i dziewczyny na tle wiejskiej chaty. Malarstwo Maleckiego emanuje poetyckością, charakterystyczną dla polskich malarzy z kręgu monachijskiego. Widoczne są w nim odwołania do polskiego pejzażu i nostalgii za ojczyzną.