ID: 3042

18,2 x 23 cm w świetle ramy

olej/płótno

Sygnatura

sygn. p. d.: E OKUŃ (litera E wpisana w O);

Małgorzata Biernacka „Literatura - Symbol - Natura. Twórczość Edwarda Okunia wobec Młodej Polski i symbolizmu europejskiego”, IS PAN, Warszawa, 2004.

Kompozycje przedstawiciela modernizmu i nurtu secesyjnego, odwoływały się często do tematyki symboliczno-baśniowej. Charakterystycznie prowadzone linie i zestawienia kolorów, a także działalność ilustracyjna artysty (współpraca z warszawską „Chimerą”), pozwalają umieścić twórczość Okunia w kręgu najbardziej rozpoznawalnych twórców tamtego czasu. Wśród jego pejzaży znaleźć można widoki miejskie (przykładowo włoskie) czy uchwycone fragmenty natury.