ID: 1756

28 x 71,5 cm

olej/sklejka

Sygnatura

sygn. l. d.: "St. MASŁOWSKI"

Stanisław Masłowski jako uczeń Gersona przejął od niego zainteresowanie naturą. Jej precyzyjne szkice ćwiczył w trakcie nauki w warszawskiej Klasie Rysunkowej. Tematyka pejzażowa w twórczości artysty widoczna jest od lat osiemdziesiątych XIX wieku przez cały okres jego pracy artystycznej. Jak czytamy w Słowniku Artystów Polskich, Masłowski wypracował charakterystyczny sposób przedstawiania polskiego pejzażu: „akwareli o podłużnym formacie, z pierwszym planem oddanym sugestywnymi plamami, a głównymi motywami rysującymi się bliżej linii niskiego horyzontu”. Ukazywanie piękna przyrody było dla artysty ważnym celem sztuki. „Pejzaż” Masłowskiego, wyjątkowy dzięki zastosowanej technice (malował bardzo często akwarelą), jest godną polecenia pracą artysty.

na odwrocie napis ołówkiem: "Stanisław Masłowski"