Oddział wojska

ID: 3433

38 x 48,7 cm

olej/płótno

Sygnatura

sygn. l. d.: "Jan V. Chelminski"

Wątki batalistyczne stały się głównym tematem obrazów Jana Chełmińskiego od 1890 roku. Artysta z budzącą podziw precyzją przedstawiał szczegóły umundurowania z okresu wojen napoleońskich czy legionów polskich. Co ciekawe, kolekcjonował również broń napoleońską i pogłębiał swoją wiedzę z zakresu wojskowo-historycznego. Słownik Artystów Polskich podaje, że pierwszą kompozycją historyczno-batalistyczną była „Bitwa pod York-Town”, z postaciami George’a Washingtona i Tadeusza Kościuszki. Inne motywy na płótnach artysty to portrety konne, sceny z polowań czy życia arystokracji. Chełmiński – uczeń m. in. Juliusza Kossaka i Józefa Brandta – inspirował się twórczością swoich mistrzów. Prezentowany oddział wojska w zimowym pejzażu to interesująca kompozycja wpisująca się w rozpoznawalny styl artysty.

na krośnie fragment nalepki z oznaczeniem: "7930"