Macierzyństwo

ID: 3052

46 x 53,5 cm

olej/płótno

Sygnatura

sygn. i dat. p. g.: Mane -Katz ?4

Malarstwo Emmanuela Katza – żydowskiego artysty związanego z kręgiem École de Paris, obecne jest w zbiorach muzealnych w Hajfie, Muzeum Glitzensteina w Safedzie, Muzeum Żydowskim Gaon w Wilnie, Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku czy Muzeum Ogrodu Luksemburskiego w Paryżu. W obrazach artysty dominowała tematyka judaistyczna (życie codzienne Żydów, sceny z getta). Mané-Katz malował również pejzaże i portrety o charakterystycznej, wydłużonej sylwetce. Kompozycja symboliczna „Macierzyństwo” wyróżnia się szerokimi pociągnięciami pędzla oraz sposobem przedstawienia postaci. Pozbawione indywidualnych cech podkreślają wymiar metaforyczny obrazu.

na odwrocie nalepki galeryjne?; oznaczenia: E. P. 18 / 7; pieczęć (częściowo czytelna); napisy ołówkiem (częściowo czytelne): 1402 … 5 no gold…; na blejtramie oznaczenie firmy ramiarskiej Anco Bilt z Nowego Yorku