Lektura

ID: 1234

60,5 x 79 cm w świetle ramy

olej/płótno

Sygnatura

sygn. u dołu: "WWeiss"

Przedstawienia kobiecego ciała stanowią istotny temat twórczości Weissa. Powracał do niego nie tylko w malarstwie, ale i rzeźbie. W zmysłowych aktach dostrzega się nawiązania do malarstwa Velázqueza, Renoira czy Rubensa. Artysta wzbogacił opisywany obraz detalami nadającymi niepowtarzalny charakter kompozycji. Książka, wazon z kwiatami, perły, wzorzysta pościel – wzmacniają intymność scenerii. Modelka swobodnie odkrywa ciało, nie siląc się na wystudiowane, sztuczne pozy. Naturalność przedstawienia tematu i znakomity warsztat malarski warte są zauważenia.