Kwiaty polne

ID: 2789

36,2 x 28,4 cm w świetle ramy

olej/tektura

Sygnatura

sygn. p. d. "monogramem wiązanym: ww"

Datowanie

1908

Wrażliwość Wojciecha Weissa na piękno natury odzwierciedlała się w przesyconych kolorami pejzażach, malowniczych widokach z okna czy kalwaryjskiego ogrodu. Artysta inspirując się sztuką Japonii, z upodobaniem przedstawiał fragmenty przyrody (kwiaty, krzewy), które w kompozycjach stawały się najważniejszym motywem obrazu. „Kwiaty polne” pochodzą z białego okresu twórczości Wojciecha Weissa (lata 1905-1912). Łukasz Kossowski podkreślał, że w tym czasie „powstaje sztuka niezwykle osobista, szczera, intymna”. Wiązała się ze zmianami w życiu prywatnym artysty, a tym samym w twórczości, stosowanej kolorystyce czy wybieranych tematach. 12 maja 1908 roku w Kalwarii Zebrzydowskiej Wojciech Weiss poślubił Irenę Silberberg. W biografii artysty rok powstania opisywanej pracy wiązał się również m. in. z objęciem funkcji prezesa Towarzystwa Artystów Polskich „Sztuka”.

na odwrocie dat. i napis: "Kalwaria 1908"