Kozak z luzakiem

ID: 1006

23,5 x 31,7 cm w św. p-p.

akwarela/papier

Sygnatura

sygn. i dat. l. d.: "Juliusz Kossak / 1894"

Datowanie

1894

Kompozycja z dojrzałego okresu twórczości jednego z polskich mistrzów akwareli. Obraz posiada znakomitą proweniencję. Charakteryzuje się swobodnymi, a jednocześnie precyzyjnie prowadzonymi plamami koloru. Warte zauważenia są realizm przedstawienia i lubiany przez artystę motyw. Postaci żołnierzy, konie, sceny rodzajowe i bitewne powracały jako tematy malarskie i ilustracyjne. Juliusz Kossak był niezwykle cenionym ilustratorem XIX-wiecznych czasopism i wydawnictw.

na odwrocie kartka z opisem pracy w j. angielskim: JULIUS KOSSAK / From the collection of: / Prince Radziwill (Royal Family of Poland) / Scen eis Southern Poland (near Lwow) / Birds: Czajki / Horses: Arabian – mounting and sadle / 17th Century Polish style / Uniform of soldier – 17th Century Polish Cavalry. / Depicted from Henry Sienkiewicz „Pan Wotodyjowski” / Man on horse – Adjutent to Hetman (General) / Note: Painted all spontaneous without outline / Artist – father of Wojciech Kossak / grandfather of Jerzy Kossak

Proweniencja:

Obraz z kolekcji książąt Radziwiłłów.