Kozacy na granicy, 1874

ID: 7071

60 000 zł

Proweniencja

30,5 x 62 cm w świetle ramy

olej/płótno

Sygnatura

sygn. i dat. l. d.: „L Gędłek - Wien 1874”

Datowanie

1874

- nalepka z opisem pracy w języku niemieckim (pismo maszynowe): 4775 / Ludwig GEDLEK / Krakau 1847 – 1904 WIEN [dopisane odręcznie] / Kosakenvorposten an der Grenze / Öl auf Leinwand 32 x 63,5 cm / links unten signiert und bezeichnet: / L. GEDLEK – Wien 1874 / Abb. 17 in H. Fuchs, Öst. Mal. 19. Jh., Bd. II.;
- pieczęć galeryjna

Artysta szczególnie upodobał sobie sceny rodzajowe i batalistyczne, co charakterystyczne - często w ujęciu statycznym. Lubił powracać do konkretnych motywów, różnicując niuanse kompozycji czy walory kolorystyczne. W obrazach malarza, podobnie jak w oferowanej pracy, zwraca uwagę dbałość o precyzję przedstawienia i uważność, z jaką prowadzony jest dukt pędzla. Artysta przedstawił dość szerokie ujęcie perspektywiczne, ukazując spokojną scenę z placówki kozackiej na granicy. Partię nieba w omawianej kompozycji zdominowały odcienie szarości, wzbogacone jednak urokliwym pasem światła. Nieliczne postaci figuralne i zwierzęta doskonale komponują się w pejzażu, podkreślając nie tylko wymiar dekoracyjny, ale i narracyjność dzieła.

Gędłek związany był ze środowiskiem wiedeńskim: od 1872 roku uczył się w tamtejszej Akademii Sztuk Pięknych pod opieką Eduarda Peithnera von Lichtenfels i Carla Würzingera. Na stałe mieszkał i tworzył w Wiedniu. Obrazy artysty znajdują się m. in. w Muzeum Narodowym w Warszawie i Lwowskiej Galerii Obrazów.