Konie na puszcie

ID: 1220

68,5 x 121 cm

olej/płótno

Sygnatura

sygn. p. d.: "L. Gedłek Wien"

Dekoracyjne, dużych rozmiarów płótno przedstawiające znaną w dorobku artysty sceną rodzajową. Malarz mistrzowsko oddał ruch, a zastosowane szerokie kadrowanie nadało kompozycji przestrzeni. Gędłek specjalizował się w malarstwie rodzajowym, scenach batalistycznych, pejzażach podkrakowskich. Związany był ze środowiskiem wiedeńskim: od 1872 roku uczył się w tamtejszej Akademii Sztuk Pięknych pod opieką Eduarda Peithnera von Lichtenfels i Carla Würzingera. Na stałe mieszkał i tworzył w Wiedniu. Obrazy artysty znajdują się m. in. w Muzeum Narodowym w Warszawie i Lwowskiej Galerii Obrazów.