Kogut z kurą i pisklętami [Podwórze z kurami], lata 60. XVII w.
121 x 81 cm
olej/płótno
Datowanie
lata 60. XVII w.
Proweniencja
„Obraz został namalowany w późnych latach 60-tych XVII w. w Amsterdamie, gdzie Melchior de Hondecoeter mieszkał od 1663 r. i pracował aż do swej śmierci. […] Melchior był podobnie jak jego ojciec Gysbert de Hondecoeter oraz jego wuj Jan Baptist Weenis malarzem martwej natury, scen łowieckich oraz drobiu. […] Niepowtarzalny był jego sposób przenoszenia na płótno barwnej kolorystyki błyszczącego po części upierzenia jego bohaterów. Jego kompozycje są pełne dramatyzmu, wzmocnione zastosowanym światłem i przeciwstawianymi sobie jasnymi i ciemnymi piórami drobiu. […] Melchior bezsprzecznie zalicza się do niekwestionowanych głównych mistrzów holenderskiego malarstwa drobiu siedemnastego wieku. Poszczególne zwierzęta przedstawione bardzo realistycznie, wydają się być małymi portretami swego gatunku.”
(Z ekspertyzy dra Klausa Ertz’a.)