Jeździec z luzakiem

ID: 4

Proweniencja

kolekcja prywatna, Poznań

27,5 x 36,8 cm w św. p-p.

akwarela/papier

Sygnatura

sygn. i dat. p. d.: Juliusz Kossak / 1891

Datowanie

1891

Popularny motyw malarski pochodzący z dojrzałego okresu twórczości wybitnego akwarelisty. Kompozycja wielopostaciowa, z przedstawionym na pierwszym planie jeźdźcem i parą koni, namalowana została sprawnymi pociągnięciami pędzla, z dużą lekkością. Ciepła paleta barw wykorzystana przez malarza i przemyślana kompozycja dodają dziełu dekoracyjności.

W roku powstania omawianej akwareli Juliusz Kossak uczestniczył w wystawie w Berlinie. W 1891 roku staraniem Franciszka Bondy wydany został „Album obrazów historycznych Juliusza Kossaka”, zawierający kilkanaście czarno-białych heliograwiur z obrazów artysty.

Olszański K., Juliusz Kossak, Wydawnictwo „Kossakiana”, Kraków 2000.

Praca po konserwacji.