Jabłka i cytryny

ID: 2571

34 x 49,5 cm w św. p-p.

olej/tektura

Sygnatura

sygn. l. g.: "a. karpiński"

„Jabłka i cytryny” to jeden z licznych obrazów Alfonsa Karpińskiego, którego motywem przewodnim jest martwa natura. Artysta miał do tego tematu duży sentyment, o którym świadczą dzieła w różnorodny sposób przedstawiające kwiaty (zwykle reprezentacyjnie ustawione na stole) czy owoce. W opisywanej pracy zwraca uwagę intensywny kolor owoców, wyłaniających się z ciemnego tła. Brak wyraźnie zarysowanych konturów daje wrażenie delikatności i pewnego niedopowiedzenia. Prezentowana martwa natura Alfonsa Karpińskiego udowadnia, że z pozoru mało dynamiczny temat, można wykonać w sposób przykuwający uwagę i ciekawy dla odbiorcy.

na odwrocie napis: "Jabłka cytryny / mal? / a.karpiński / Kraków"