Gospoda

ID: 1023

60 x 73 cm

olej/płótno

Sygnatura

sygn. l. d.: "Schinagel."

Obraz wystawiany i ujęty w katalogu: Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym : „Kolonia Artystyczna w Krzemieńcu nad Ikwą”, 2010 r., str. 121 katalogu wystawy; Muzeum Narodowego w Krakowie “Galeria Żywa”: Zrzeszenie Artystów Plastyków “Zwornik”,...

„Gospoda” jest unikatową pracą Emila Schinagla, wielokrotnie eksponowaną na wystawach muzealnych. Artysta jako przedstawiciel koloryzmu, ogromne znaczenie przyznawał barwie i efektom fakturowym. Jego kompozycje charakteryzują się ponadto nastrojowością i nawiązaniem do poetyki ekspresjonizmu. W opisywanej pracy dostrzec można te wyznaczniki jego twórczości. „Gospoda” zwraca uwagę nie tylko intensywną kolorystyką, ale też stanowi jeden z najciekawszych obrazów Emila Schinagla.