Dziewczyna

ID: 448

47 x 62,5 cm w świetle ramy

olej/tektura

Sygnatura

sygn. l. d.: "W Wodzinowski"

Sceny wiejskie i typy ludowe to charakterystyczne tematy malarskie w twórczości artysty.

Po ukończeniu studiów w Monachium (a wcześniej w Warszawie i Krakowie), Wincenty Wodzinowski zamieszkał w miejscowości Swoszowice koło Krakowa (obecnie dzielnica miasta). Pobyt tam z pewnością stanowił inspirację do powstałych dzieł. Barwna postać dziewczyny z obrazu Wodzinowskiego zwraca uwagę śmiałym spojrzeniem. Trzymany w dłoni sierp jest symbolem rozpoczynających się żniw. Całość kompozycji dopełnia krajobraz pól widoczny w tle. Praca pierwotnie należała do Franciszka Lercha - notariusza księcia pszczyńskiego i późniejszego zasłużonego starosty Pszczyny. Lerch był także doradcą Polskiego Komitetu Plebiscytowego w Opolu. Co ciekawe, wspierał finansowo Jana Cybisa podczas jego pobytu w Paryżu