Czytająca Renia

ID: 1647

12,5 x 21 cm w św. p-p.

olej/tektura

Sygnatura

sygn. l. d.: "ww"

Obraz reprodukowany i ujęty w katalogu: Adam Konopacki, Renata Weiss „Aneri Irena Weissowa, Wojciech Weiss. Katalog wystawy podróżnej”, Agencja Kultury Konkret, Łaziska Górne, str. 79, poz. 237

Obraz Wojciecha Weissa przedstawiający jego ukochaną żonę Irenę. Ciepła kolorystycznie, intymna scena jest jedną z licznych przedstawień Aneri w wykonaniu męża. Praca datowana jest na 1908 rok, bardzo ważny dla Wojciecha Weissa zarówno pod względem osobistym, jak i zawodowym. Wówczas został prezesem Towarzystwa Artystów Polskich „Sztuka” oraz zawarł związek małżeński z Ireną Silberberg – uczennicą i wielką miłością swego życia.

Prezentowana scena pochodzi z wczesnego okresu znajomości artystycznej pary. Po ślubie młodzi zamieszkali w Kalwarii, gdzie Weiss malował m. in. liczne portrety najbliższych osób. Powstają również wizerunki Aneri przy wykonywaniu codziennych, prostych czynności. Zachwyt artysty nad żoną, inspiracje jakie czerpał z ich prywatnego życia, istotnie zaznaczyły się w twórczości malarza. Zofia Weiss-Nowina Konopka pisze: „w białym okresie […] kobieta przestała być źródłem niepokoju, a zaczęła się stawać fundamentem jego jasnej i radosnej filozofii, podstawą i tłem poszukiwanej estetyki. Pojawienie się w życiu Weissa dojrzałej miłości i związanych z nią zachwytów było niewątpliwie jedną z przyczyn transformacji jego malarstwa”.

na odwrocie nalepka z opisem pracy