Anioł

ID: 5177

Proweniencja

41,5 x 32,2 cm w św. p-p.

gwasz, olej, ołówek/tektura

Sygnatura

sygn. l. d.: "T. Popiel"

Twórczość Tadeusza Popiela obejmowała szeroki zakres artystycznych działań. Zajmował się malarstwem ściennym, projektowaniem i restauracją polichromii, projektowaniem witraży. Należał do zespołu malarzy „Panoramy Racławickiej”. Był autorem „Golgoty”. Ważne miejsce w dokonaniach artysty stanowiły projekty i obrazy o tematyce sakralnej (jest autorem fresku i obrazu do ołtarza głównego w kaplicy polskiej w bazylice św. Antoniego w Padwie). W prezentowanym, doskonale namalowanym portrecie widać bezpośrednie nawiązania do tej tematyki. Popiel z wielkim wyczuciem operuje barwą, swobodnie akcentując niuanse kolorystyczne. Realistyczne przedstawienie postaci przykuwa uwagę odbiorcy. Oferowany motyw jest niezwykle rzadko spotykany na rynku antykwarycznym. „Anioł” to jedna z kolekcjonerskich perełek wśród znanych prac artysty.