Akt kobiecy

ID: 2361

46,3 x 74,2 cm

olej/płótno

„Nie szuka Weiss w akcie ani medytacyj filozoficznych, ani rozważań geometrycznych, ni architektury… nie zamienia kobiet na kolumny - chce je po prostu malować w blasku ich ciała […]” – wyjaśniał Stanisław Świerz. Naturalne piękno, swobodne ruchy, dalekie od  wystudiowanych gestów, intymna sceneria składają się na artystyczną, subtelną wizję kobiecego ciała w wykonaniu Weissa. Stanowiło ono istotny temat jego twórczości. W aktach Weissa widać inspiracje malarstwem m. in. Velázqueza, Renoira czy Rubensa.

na blejtramie napisy: WŁASNOŚĆ / NOWY SĄCZ oraz 464