Akt

ID: 1455

80,2 x 99,4 cm

olej/płótno

Sygnatura

sygn. i dat. p. d.: "J. Winiarz / Paris 1925"

Absolwent krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, członek Cechu Artystów Plastyków Jednoróg, z wielkim talentem operował barwą, także intensywną, zestawioną kontrastowo. „Był na dobrej drodze do osiągnięcia wybitnych rezultatów w malarstwie wrażeniowym, a w portretach (...) umiał być ścisły i wymowny bez drobiazgowości” – pisał Jan Kleczyński w artykule poświęconym pośmiertnej wystawie artysty w 1929 roku. Namalowany w Paryżu akt jest jedną z nielicznych kompozycji malarza dostępnych na rynku aukcyjnym.

na odwrocie: J Winiarz 1925 oraz fragment nalepki z częściowo widocznym opisem pracy

Proweniencja:

Warto zwrócić uwagę na znakomicie oddane draperie materiału tworzące tło kompozycji i bogactwo niuansów kolorystycznych. Tragicznie zmarły artysta wystawiał swoje prace w Paryżu, Krakowie i Warszawie. Zajmował się tematyką portretową, pejzażami, ale uznanie zdobył także dzięki malarstwu freskowemu (techniki tej uczył się we Florencji). Jest autorem fresków i witraży w Kaplicy Prezydenckiej w Spale i witraży dla katedry w Łodzi. W roku powstania omawianego płótna Jerzy Winiarz zaprezentował projekt fresków dla Sali Rycerskiej na Wawelu.