W toni, 2008

ID: 6867

Proweniencja

- kolekcja artysty; - Galeria Art NEW media; - kolekcja prywatna, Polska

114 x 130 cm

akryl/płótno

Sygnatura

sygn. i dat. p. d.: "Jan Dobkowski 2008 rok"; sygn., dat. i autorsko opisany na odwrocie: "Jan Dobkowski / „W TONI” 2008 ROK / ACRYL / 114 x 130 cm"

Datowanie

2008

Zobacz w 3D

Linia jako element tworzący strukturę obrazu odgrywa u artysty bardzo ważną rolę. Staje się podstawą rozbudowanych form, nieraz przypominających ludzi czy przedmioty. Widoczne jest to zarówno w obrazach malarza, jak i jego pracach rysunkowych, i to już w latach 60. Dobkowski przyznawał, że kreska jest podstawowym narzędziem jego twórczego aktu i ma nie tylko właściwości plastyczne, ale i konceptualne. Artysta w swoich dziełach chętnie nawiązuje do erotyzmu i seksualności jako istotnej właściwości natury ludzkiej. Dla twórcy są one ściśle ze sobą związane. Człowiek na jego obrazach artysty zdaje się być wolny od kulturowych i społecznych norm, bliżej mu do pierwotnych instynktów, pobudzanych przez emocje i biologię. Natura jest dla niego źródłem życia, witalności i nieskrępowanej energii. Przy tym ciało i budząca się w nim namiętność, są ukazane w sposób wysmakowany, pozbawiony dosadnej wulgarności.