Zasłona

ID: 3134

100 x 78,5 cm

olej/ kolaż, płótno

Datowanie

1961

Prace Stanisława Krzyształowskiego wzbogacają kolekcje wielu polskich muzeów. Znajdują się m. in. w zbiorach narodowych w Gdańsku, Kielcach, Krakowie, Warszawie. Artysta realizował się głównie w tematyce pejzażowej. Czerpał zarówno z abstrakcji aluzyjnej, jak i  konwencji realistycznej. Obraz z początku lat 60. to interesujący przykład poszukiwań artysty w obrębie materii i kompozycji dzieła sztuki. Gęsta struktura o wydatnej, abstrakcyjnej formie przykuwa uwagę odbiorcy. W tej dekadzie malarz pełnił funkcję dziekana na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. W 1961 roku uczestniczył w Wystawie Malarstwa w XV lecie PRL.

napis na blejtramie: Krzyształowski Kraków; na odwrocie nalepka: Centralne Biuro Wystaw Artystycznych / Oddział w Krakowie / Autor KRZYSZTAŁOWSKI STANISŁAW / Nazwisko właściciela / Adres właściciela Kraków Dzierżyńskiego 21c/2 / Tytuł dzieła ZASŁONA / Nr porządkowy zgłoszenia 2 2016 / Technika wykonania olej i collage / Wymiary: wys. cm 80 szer. cm 100 / Nr leg. Z.P.A.P. 1348 Cena