Signum II

ID: 2320

70 x 59 cm

technika własna/karton

Sygnatura

sygn. i dat. l. d.: "JAN / BER / DYSZ / AK / 1969"; syg. i dat. na odwrocie: "JAN / BERDYSZAK / SIGNUM II / 1969"

Datowanie

1969

Obiekt „Signum II”, powstały pod koniec lat 60., można określić jako typowy dla zainteresowania artysty zagadnieniem przestrzeni. Poprzez wycięty w obrazie otwór, Berdyszak pozwala na ingerencję dowolnie wybranej, realnej przestrzeni w strukturę i wygląd pracy. „Przezroczysta, pozornie nieistniejąca szyba ma władzę nad przestrzenią – potrafi ją zdefiniować, ale też radykalnie zrelatywizować poprzez system odbić i refleksów” – pisała Maryla Sitkowska. W latach 60. powstają inne tego typu obiekty, np. „Obraz strukturalny III – z otworem” czy cykl „Koła Podwójne”.