Red composition

ID: 2806

54 x 72,7 cm

olej/płótno

Sygnatura

sygn. i dat. p. d.: Olszewski / 72

  Malarstwo Mieczysława Olszewskiego obejmuje pejzaże, martwe natury i akty. Te ostatnie, często bardzo odważne, przeważają na płótnach artysty. Obecna w nich fascynacja kobiecym ciałem podszyta jest mocno erotycznym kontekstem. Proponowana kompozycja ze skrzypcami jest wizualizacją talentu i doskonałych umiejętności warsztatowych artysty. Studium martwej natury, odbiegające od popularnego motywu, zachwyca kolorystycznym wyważeniem i delikatnością. Olszewski zajmuje się również malarstwem monumentalnym, rysunkiem i ilustratorstwem. W latach 70. współpracował z czasopismami: „Szpilki”, „Kamena”, „Kultura”, „Pardon”. Profesor Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku w swoim dorobku ma ponad dwadzieścia wystaw indywidualnych i kilkaset zbiorowych oraz liczne nagrody i wyróżnienia. Twórczość artysty obecna jest w zbiorach muzealnych oraz prywatnych.

na odwrocie napis autorski: Red composition / Mieczysław Olszewski / 1972 / 54 x 73; na blejtramie częściowo czytelna pieczęć Urzędu Konserwatorskiego z podpisem i numerem oświadczenia: 35(?)65 / 72 oraz oznaczenia: WEP 597/38