Rainer Maria Rilke, 2001

ID: 4523

Proweniencja

38,3 x 49,7 cm

technika mieszana, kolaż/papier

Datowanie

2001

Studiowała malarstwo i grafikę na Akademii Sztuk Pięknych w Wiedniu u słynnej Amerykanki Sue Williams. Mieszka i pracuje w Berlinie. Jej domeny twórcze to malarstwo, rysunek, a także wideo i performance.

W poszukiwaniu świata, w którym piękno, przepych, bieda i konflikt nie tworzą przeciwieństw austriacka malarka Isa Schmidlehner oscyluje między światem mitycznym, archiwalnym, historią sztuki i własną biografią. W swoich filigranowych rysunkach, w których przeplataja się tak rozne techniki jak kolorowa kredka, akwarela i szary ołówek Schmidlehner odnosi się zarówno do malarskiej iluzji jak i praktyk współczesnej abstrakcji, z ornamentem włącznie.

Swoje motywy czerpie z katalogów sztuki, folderów reklamowych, klasycznego malarstwa czy ilustrowanych tygodników. Szablony czy kolaż (zwłaszcza wycinki z gazet) są dla niej równie istotne jak tradycyjne mistrzowskie malowanie pędzlem. Rysunki Isy Schmidlehner są refleksjami na temat obiegów życia i śmierci w oparciu o poezje Rainer Maria Rilk`ego. Dotyczą źródeł inspiracji wśród artystów na tle przemian w naturze i kulturze podyktowanych rozwojem turystyki. Motywy alpejskie przeplatają się tutaj ze światem roślinnym (głównie kwiatami) i zapożyczonym ornamentem ze wschodnich kobierców, które były źródłem utrzymania jej rodziny. Isa Schmidlehner wystawiała w Muzeum Okręgowym w Suwałkach.

Goschka Gawlik