Przestrzeń nieoczywista, 1987

ID: 5207

Proweniencja

26,8 x 48,8 cm

gwasz, akwarela/papier

Sygnatura

sygn. i dat. l. d.: "JAN / BER / DYSZ / Ak / 1987" (ołówkiem)

Datowanie

1987

Artysta traktując puste miejsca jako integralne elementy obiektów malarskich, pozwalał jednocześnie na nadawanie im nowych znaczeń, w zależności od tego, co wypełniało niewykorzystane przez twórcę obszary. Zauważenie roli przestrzeni w dziele sztuki przyczyniło się do przedefiniowania jego formy. Przestrzeń odkryta w strukturze obrazu sprawiła, że stał się on nie tylko tworem artysty, ale również otoczenia, w którym się znalazł. Kompozycje wieloczęściowe, z wyciętymi elementami, z wykorzystaniem przezroczystej szyby, instalacje – wymagają od odbiorcy podjęcia artystycznej i intelektualnej gry. Jednocześnie eksperymenty Berdyszaka to jedne z najważniejszych punktów rozwojowych powojennej.