Portret

ID: 1731

34,5 x 41 cm w św. p-p.

olej/tektura

Datowanie

1956

Nietuzinkowa osobowość i sztuka Stanisława Wałacha sprawia, że pozostaje on jednym z najciekawszych artystów współczesnych. Z jednej strony abstrakcja geometryczna, inspiracje kubizmem, tematyka science-fiction, fascynacja UFO, z drugiej – jak wyraził się Janusz Bogucki „naiwny realizm”, prostota czy nawet prymitywizm, czerpanie z ludowości, wiara w społeczną misję sztuki. Malarstwo Wałacha wymyka się jednoznacznym klasyfikacjom.

Intrygujący portret kobiecy powstał w 1956 roku. Zaledwie rok wcześniej artysta namalował utrzymaną w socrealizmie pracę „Towarzysz Chruszczow i Tow. Bierut w Nowej Hucie”, aktywnie działał również w czynie społecznym. Jednak już w 1957 roku, wraz założeniem grupy „W 57”, nastąpił przełom w jego twórczości. „Portret” wpisuje się w pewien etap przejściowy, tym bardziej warty jest zauważenia. Monika Branicka pisze: „Wałach tworzy obrazy charakteryzujące się uproszczoną formą, podkreśleniem kontrastów barwnych i rytmów. Syntetyzuje, wprowadza mocny kontur, sylwetki sprowadza do ideogramów […]”.

na odwrocie napis: "PORTRET … / WAŁACH ST. / 1956 R."