Pejzaż z chałupą, 1976

ID: 4441

Proweniencja

dar artysty

21,5 x 17,5 cm

olej/płótno

Datowanie

1976

Obraz posiada certyfikat archiwum Jerzego Dudy-Gracza sygnowany przez córkę artysty.

Rozpadające się wiejskie chałupy, zaniedbane podwórka, turpistycznie, czasem karykaturalnie przedstawione sylwetki ludzkie - miłośnikom twórczości artysty dobrze znana jest taka stylistyka. W oferowanej pracy w mniej dosadnej, ale jednak wyraźnej formie odnajdujemy charakterystyczny dukt pędzla, kolorystykę i swoiste zauroczenie prowincją - tą grzeszną, upadłą, ale i dobroduszną, do bólu prawdziwą. Na uwagę zasługuje także niewielki format olejnej kompozycji, interesujący pod względem kolekcjonerskim.

W roku powstania omawianej pracy Jerzy Duda-Gracz objął stanowisko wykładowcy malarstwa i rysunku w katowickiej filii Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Sprawował je przez kolejne sześć lat.

na odwrocie autorska nalepka z opisem pracy: "DUDA GRACZ / [adres] / TYTUŁ PEJZAŻ Z CHAŁUPĄ / TECHNIKA olej, płótno / WYMIARY 21 x 17,5 cm / CENA / SYGN. DUDA-GRACZ / ROK 1976 / UWAGI NR KATALOGU AUTOR · 270 / OD DZIECIĄTKA · 23. XII. 84"