Obraz XXIII

ID: 3791

152, 3 x 122 cm

olej/płótno

Sygnatura

sygn. p. d.: "Jackiewicz"

Władysław Jackiewicz – uczeń Artura Nachta-Samborskiego, wieloletni profesor akademicki, w swojej twórczości przede wszystkim podejmuje rozważania o ludzkim ciele. Nie przedstawia go jednak w sposób realistyczny, ale jak pisze Łukasz Kossowski: „odrealnione, pozbawione zmysłowości, świetliste. Streszczone do płaskiej sylwety, malowane na cienkich, wielobarwnych gruntach […]”. Odbiorca dostrzega tylko zarys ciała, jego fragmenty, które artysta zdecydował się umieścić w ramy obrazu. Niekiedy bliżej im do abstrakcji niż do konkretnego kształtu. Proponowana praca Władysława Jackiewicza zalicza się do typowych w jego dorobku twórczym.

napis na blejtramie: "W. Jackiewicz OBAZ XXIII / 9 r"; na odwrocie nalepka galeryjna