Nokturn

ID: 959

119,5 x 94 cm w świetle ramy

technika mieszana/płyta

Sygnatura

sygn. i dat. p. d: "Krzyształowski / 960"

Datowanie

1960

Prace Stanisława Krzyształowskiego wzbogacają kolekcje wielu polskich muzeów. Znajdują się m. in. w zbiorach narodowych w Gdańsku, Kielcach, Krakowie, Warszawie. Artysta realizował się głównie w tematyce pejzażowej. Czerpał zarówno z abstrakcji aluzyjnej, jak i konwencji realistycznej. Obraz z 1960 roku to interesujący przykład poszukiwań artysty w obrębie materii i kompozycji dzieła sztuki. Gęsta struktura o wydatnej, abstrakcyjnej formie przykuwa uwagę odbiorcy. W tej dekadzie malarz pełnił funkcję dziekana na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. W 1961 roku uczestniczył w Wystawie Malarstwa w XV-lecie PRL.

na odwrocie nalepka: Centralne Biuro Wystaw Artystycznych / Oddział w Krakowie / Autor Krzyształowski [...] / Nazwisko właściciela / Adres właściciela / Tytuł dzieła Nokturn / Nr porządkowy zgłoszenia 15 / Technika wykonania / Wymiary: wys. cm 120 szer. cm 100

Proweniencja: