Marcos – z serii: Ameryka

ID: 3140

55,5 x 52,1 x 10,5 cm

akryl/ sklejka, detektor ruchu, mp3, znalezione przedmioty

Datowanie

2011

Urodzony w Pradze, mieszkający w Stanach Zjednoczonych artysta, prezentował swoje prace niemal na całym świecie. Wśród instytucji posiadających obiekty Neumana znajdują się tak prestiżowe placówki jak Galeria Narodowa w Pradze, Museum of Modern Art, Carnegie Institute (Pittsburgh, Stany Zjednoczone), czy Museum of Modern Art (Nicea, Francja). Swoją twórczość określa jako „fusion art”. Łączy obraz, dźwięk, przedmioty codziennego użytku, konstruując obiekty odwołujące się do estetyki kiczu. Z wyrzuconych, niepotrzebnych przedmiotów buduje kompozycje skłaniające odbiorcę do nowych interpretacji. Artysta odnosi się do zjawiska konsumpcjonizmu w zabawnej, lekkiej formie. Zaskakujące portrety Neumana, wymykają się utartym schematom myślenia. Eklektyczne, przejaskrawione stanowią jedną z wizji człowieka ponowoczesnego.

na odwrocie: sygnowany; napis i datowanie: MARCOS / series #3 / 2011; tabliczka z opisem pracy