Litania do gwiazd, 1978

ID: 6099

Proweniencja

69,5 x 49,5 cm

akryl/płyta

Sygnatura

sygn. i dat. u dołu: "J Tchórzewski 78."

Datowanie

1978

sygn., dat. i autorsko opisany na odwrocie: "GÓRA / J·Tchórzewski 78. / „LITANIA DO GWIAZD” / akryl"

Surrealistyczna kompozycja jednego z członków-założycieli Grupy Krakowskiej, przyciąga wzrok misternie zbudowaną strukturą dzieła i ciepłymi akcentami barw. Przyglądając się fakturze obrazu, można dostrzec wyraziste warstwy koloru, nadające pracy głębi. Oferowana „Litania do gwiazd” powstała w II poł. lat 70. W tej dekadzie i kolejnej, artysta zajmował się szczególnie tematyką religijną. Tytuł dzieła nawiązuje do tych zainteresowań, a jednocześnie swoją kompozycją - do rozpoznawalnej dla malarza sztuki nieprzedstawiającej.