Kompozycja, z cyklu: Kąty energetyczne

ID: 3380

100 x 70,2 cm;

akryl, technika własna/płótno

Sygnatura

sygn. oraz napis na odwrocie: z cyklu: "KĄTY ENERGETYCZNE / 1975 - 2005 / J. Robakowski"

Wybitny fotograf, performer, profesor akademicki, autor filmów i instalacji od połowy lat 70. tworzył serię prac zatytułowanych „Kąty energetyczne”, wpisujące się w autorską koncepcję sztuki jako pola transmisji energetycznych. Obejmowała ona zainteresowania artysty zależnością między geometrią i sztuką. Motyw ten należał do szczególnie istotnych w twórczości Robakowskiego. Stanowił symboliczne zderzenie tego, co praktyczne i obiektywne ze sztuką – subiektywną i pozbawioną sztywnych reguł. “Chcę Wam wszystkim powiedzieć, że sztuka jest energią” – mówił. „Kompozycja” to sztandarowy przykład pracy z tego cyklu.